• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 

 

...

 

Sklepik parafialny

Odwiedza nas

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik

1344661
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W zeszłym miesiącu
Wszystkie
298
346
4006
1337326
9170
15128
1344661

Media katolickie

 

mateusz

katolik

     adonai

 radiofara

liturgia1  

goscniedzielnylogo

 niedziela

 

 

Akcja Katolicka

AkcjaKatolicka 02

Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, ludzi wierzących, skupionych w Kościele Chrystusa wraz z hierarchią Kościoła. Zorganizowana współpraca świeckich z hierarchią Kościoła w realizowaniu apostolskiej misji należy od czasów apostolskich do stałej i owocnej tradycji Kościoła. Akcja Katolicka jest tam gdzie kapłan i świeccy posłani przez Biskupa są razem ze względu na Jezusa i Kościół. Wagę tej współpracy podkreślił Sobór Watykański II i Magisterium Posoborowe. Także św. Jan Paweł II w trakcie przemówienia do biskupów polskich podczas wizyty Ad limina Apostolorum, 12 stycznia 1993 roku, mówił: „Trzeba, więc, aby na nowo odżyła. Bez niej, bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”

Podejmując wezwanie Ojca Świętego, Konferencja Episkopatu Polski powołała do Życia Akcję Katolicką w Polsce. Decyzję o reaktywowaniu AK w archidiecezji podjął Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik dnia 25 grudnia 1995 roku.

W naszej parafii Parafialny Oddział Akcji Katolickiej powołany został Dekretem Metropolity przemyskiego ks. abpa Józefa Michalika z dnia 9 maja 1998 roku. W chwili powstania liczył 26 osób. Pierwszym prezesem POAK została pani Zofia Wandas a Asystentem Parafialnym ks. prałat Ryszard Panek.

Patronem naszego stowarzyszenia jest św. Andrzej Bobola, którego Sanktuarium znajduje się w Strachocinie.

W ciągu minionych lat działalności POAK liczba członków systematycznie wzrastała. Na dzień 30.12.2014 roku przedstawia się następująco:

34 osoby – członkowie zwyczajni

5 osób – wspierający

1 osoba – kandydat

Pracę POAK koordynuje zarząd w składzie:

Prezes: Urszula Kurzeja

W-ce Prezes: Teresa Kamińska

Sekretarz: Marta Kaszycka

                 Renata Sznilik

Skarbnik: Ewa Głowacz

Członkowie: Magdalenia Nowak

                     Agnieszka Binko

oraz Komisja Rewizyjna: Adam Kamiński

                                        Czesław Guja

                                        Maria Miśniakiewicz

Swoją pomocą, wsparciem i wszelkimi wskazówkami wspiera nas, na co dzień Asystent Parafialny ks. prałat Ryszard Panek oraz księża wikariusze pracujący w parafii. Działalność naszą opieramy o „Statut AK w Polsce” oraz „Vademecum – organizacja pracy w Archidiecezji Przemyskiej”.

Na każdy rok opracowywany jest „Roczny plan pracy POAK”. Zawiera on zalecenia Rady DIAK, materiały i uwagi z rekolekcji, bieżące działania w parafii i dekanacie. Każdy rok pracy kończymy przygotowaniem „Sprawozdania z działalności”, które jest przesyłane do Rady DIAK. W pracy zadania formujemy tak, by rozwijać zarówno aspekt duchowy, intelektualny, ewangelizacyjny oraz czynnie włączać się w życie parafii. Podczas comiesięcznych spotkań realizowane są stałe zalecenia programowe: kwadrans ewangeliczny, rozważanie materiałów formacyjnych na dany rok, kwadrans czytelniczy, dzielenie się prasą katolicką, sprawy z życia parafii.

W ciągu całego roku współpracujemy z wszystkimi grupami parafialnymi. Współpraca dotyczy wspólnego przewodniczenia modlitwom, przygotowywaniem rozważań i przewodniczenia podczas Nabożeństw Fatimskich, Różańcowych, Drogi Krzyżowej, organizowaniu pielgrzymek, wykonywaniu dekoracji okolicznościowych. Współpracujemy z grupą Caritas. Prowadzimy punkt charytatywny w parafii. Nawiązujemy współpracę z oddziałami POAK z dekanatu – wspólne spotkania modlitewne, pokongresowe, opłatkowe.

Jako członkowie AK obowiązkowo uczestniczymy w następujących pielgrzymkach: Wiosenne i Jesienne Dni Skupienia (według odrębnego kalendarza), Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie (maj), Ogólnopolska Pielgrzymka AK na Jasną Górę (czerwiec), Katedra w Przemyślu na uroczystość „Chrystusa Króla”.

Najważniejsze wydarzenia z życia POAK udokumentowane są w „Kronice”. W codziennym życiu, jako członkowie AK staramy się żyć według następujących wskazówek: Codzienne czytanie Pisma Świętego, pogłębianie wiary poprzez czytanie prasy katolickiej, adorowanie Jezusa Eucharystycznego – rozmowa z Bogiem, stawanie w obronie naszej wiary, postępowanie tak jak uczy wiara, czyste uczestnictwo we Mszy Świętej, modlitwa za siebie nawzajem, za zagubionych, obojętnych i niewierzących.

ŚWIĘTY ANDRZEJU BOBOLO - MÓDL SIĘ ZA NAMI.

Top